Poznaj Polskę 2021/2022

23 czerwca trzecioklasiści wybrali się na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę autokarową. Wycieczka została dofinansowana w ramach programu Poznaj Polskę. Jej celem był Toruń – jedno z najpiękniejszych nadwiślańskich miast. Jego historia nierozerwalnie związana jest z postacią Mikołaja Kopernika, urodzonego właśnie w Toruniu. Dlatego też w programie wycieczki nie mogło zabraknąć miejsc związanych z postacią tego słynnego astronoma – uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia pod domem i pomnikiem Kopernika. Kolejnym punktem był Dom Legend Toruńskich. Uczniowie wzięli udział w niezwykłym interaktywnym pokazie. Legendy były opowiadane na żywo, przeplatane scenkami z udziałem dzieci. Stanęli przed publicznością, zakładali kostiumy i ożywiali bohaterów legend. Dzieci wzięłu udział w przedstawieniu sześciu starannie dobranych historii, kanonu legend toruńskich. Towarzyszące im animacje to były zabawy ruchowe, sprawnościowe, z nutą rywalizacji. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii miasta a uczniowie z zainteresowaniem oglądali charakterystyczne dla Torunia miejsca – Krzywą Wieżę, Pomniki Flisaka i Osiołka, średniowieczne Mury Obronne a także Starówkę. Gwoździem programu była jednak wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie w w magiczny sposób dzieci przeniosły się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Na drugim piętrze Muzeum przedstawia manufakturę z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Uczniowie zobaczyli tam m.in. oryginalne maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę.