• II wojna światowa – czas walki, cierpienia i poświęcania…
  • W poniedziałek 9 października br . w naszej szkole odbył się apel poświęcony 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej i powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego pod wymownym tytułem „”II wojna światowa – czas walki, cierpień i poświęcenia”. Podczas apelu uczniowie zostali zaproszeni przez nauczyciela historii do wędrówki w głąb  ojczystych dziejów. Poznali przyczyny wybuchu II wojny światowej, przebieg bohaterskiej walki polskich żołnierzy w czasie wojny obronnej z 1939 roku  oraz powstania  jedynego w okupowanej Europie podziemnego państwa walczącego zarówno przeciw Niemcom , jak i Armii Czerwonej. W nocy z 26 na 27 września 1939, tuż przed kapitulacją Warszawy, grupa oficerów z generałem Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, zawiązała konspiracyjną organizację – Służba Zwycięstwu Polski. Tak powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, które było ewenementem w skali całej okupowanej Europy. Należy podkreślić, że w powiązaniu z Armią Krajową działała również podziemna organizacja Związku Harcerstwa Polskiego, czyli Szare Szeregi. Niektórzy harcerze brali udział w akcjach bojowych Kedywu. Do najsłynniejszych należy przeprowadzona w 1943 roku akcja pod Arsenałem. W barwnej opowieści nauczyciela dowiedzieliśmy się o powstałym w Łodzi niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci i pomocy udzielanej  obywatelom polskim narodowości żydowskiej. Poznaliśmy również historię rodziny Ulmów, którzy za pomoc sąsiadom narodowości żydowskiej zapłacili cenę najwyższą , własnym życiem.

O tych  doniosłych wydarzeniach przypomniano utworami poetyckimi  patronki szkoły Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej oraz muzycznymi, które zaprezentowali uczniowie klasy

VII b i szkolny chór pod batutą Justyny Abramczyk

Na zakończenie Pani Dyrektor, Barbara Moczulska  podkreśliła, jak ważna dla naszych polskich dziejów była to organizacja oraz podziękowała uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, a także nauczycielom. Apel został przygotowany we współpracy z biblioteką szkolną.

 

X Placówka Michalina MKHim.AKZR