10 marca 2023 r. był dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej dniem wyjątkowym, bowiem tego dnia odbyły się kulminacyjne obchody Roku Patrona, który był ogłoszony przez Dyrekcję szkoły na rok szkolny 2022/2023..

Uroczystości rozpoczęły się w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Słupnie uroczystą mszą św. koncelebrowaną przez Ks. Biskupa Romualda Kamińskiego oraz Ks. Proboszcza Piotra Kluka. W homilii jego Ekscelencja kilkakrotnie podkreślał cnoty Patronki szkoły oraz to, że warto mieć takiego Patrona. Michalina jest bowiem wzorem do naśladowania nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale także dla wszystkich ludzi.

Po mszy św. wszyscy udali się do Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie, gdzie kontynuowane były obchody Święta Szkoły. Powitano znamienitych gości wśród których znaleźli się m.in.: Jego Ekscelencja ks. Biskup, zastępca Burmistrza Radzymina Pan Krzysztof Dobrzyniecki, przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Elżbieta Darka wraz z zastępcą Panem Wiesławem Solarzem, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy Radzymin oraz przyjaciele szkoły. Honorowymi gośćmi uroczystości byli członkowie rodziny Patronki: wnuczka Lidia Szczepankowska – Smykowska , wnuk Piotr Szczepankowski – Chełmoński oraz liczna grupa prawnuków z dziećmi.

Szczególnym momentem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy poświęconej Michalinie Chełmońskiej – Szczepankowskiej. Aktu odsłonięcia dokonali;  PAN Krzysztof Dobrzyniecki – zastępca Burmistrza Radzymina, Pani Elżbieta Darka – przewodnicząca Rady Miejskiej, Radna Agnieszka Krawucka, Wnuk poetki Pan  Piotr Szczepankowski – Chełmoński, poprzednia dyrektor szkoły Pani Anna Madoń,  obecna dyrektor Barbara Moczulska, przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Kula oraz przedstawiciel uczniów Ksawery Gulan. Tablicę poświęcił Jego Ekscelencja  ks. Biskup Romuald Kamiński.
Na tablicy widnieją słowa Patronki: „Trzeba wysoko myślami wzlatać, aby żyć dobrze na ziemi.”

Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie przez Panią Dyrektor Barbarę Moczulską pamiątkowymi statuetkami osób, które przyczyniły się do rozwoju Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie. Na zakończenie części oficjalnej rozdano nagrody i wyróżnienie uczniom radzymińskich szkół, którzy brali udział w gminnych konkursach: pierwszym z nich był konkurs plastyczny : „Narysuj ilustrację do wiersza Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej”, a drugim konkurs literacki „Napisz list do Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej”.

Po oficjalnych obchodach przyszedł czas na część artystyczną. Uczniowie zaprezentowali ciekawy, pełen ekspresji program, który nawiązywał do zasad postępowania Patronki. Uczniowie podkreślili, że ważny w życiu jest szacunek, że każdy powinien czuć się potrzebny oraz wszyscy powinniśmy być sobie bliscy, jak w rodzinie.
Program przygotowali uczniowie kl. VI b oraz Kl. III b pod kierunkiem Pani Joanny Mierzwickiej i pani Aleksandry Kubich –Leman. Program  poprzedził piękny taniec krakowiaka przygotowany przez dzieci z oddziału zerowego pod kierunkiem Pani Marty Borowskiej. Na zakończenie zaś wystąpiły dzieci z kl. V b, które przygotowały taniec z szarfami pod kierunkiem Pani Anny Madoń i Pani Joanny Stawikowskiej.

Po uroczystościach Pan Piotr Szczepankowski – Chełmoński dokonał pamiątkowych wpisów w wydanych przez szkołę tomikach poezji Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej.