„W obliczu Boga Wszechmocnego i Najświętszej Marii Panny,
jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam…”
/fragment przysięgi „Cichociemnych”/

V Bieg Terenowo-Przełajowy „Weller 2. Kołaków ‘44”

W sobotę 14 maja br. ponad 10 osobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w V Biegu Terenowo-Przełajowego  „Weller 2. Kołaków ‘44”, którego celem było: uczczenie 78. rocznicy zrzutu Cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem, krzewienie wiedzy historycznej o bohaterskich czynach Cichociemnych, promocja postaw patriotycznych, upowszechnianie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz integracja mieszkańców Gminy Dąbrówka, Powiatu Wołomińskiego  i Województwa Mazowieckiego. W  nocy z 9 na 10 kwietnia 2022 roku minie 78 rocznica zrzutu żołnierzy „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem. „Cichociemni” to specjalnie szkoleni , legendarni  żołnierze polskich sił zbrojnych walczących na Zachodzie, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich głównym zadaniem była walka  o wolną i suwerenną ojczyznę. W czasie wojny dokonano  zrzutu 316 „Cichociemnych”. Jeden z takich zrzutów miał miejsce w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku w Kołakowie  w dawnym powiecie radzymińskim . Operacja nosiła kryptonim „Weller 2”  i polegała na dokonaniu zrzutu zasobników ze sprzętem i bronią dla oddziałów Armii Krajowej oraz skoczków tzw. cichociemnych. Droga powietrzną do okupowanej Polski zrzuceni zostali: ppor. Stefan Bałuk ps. „Starba”, kpt. Benon Łastowski ps. „Łobuz”, mjr Tadeusz Runge ps. „Osa” i kpr. Henryk Wańka ps. „Pływak”. W miłej ,przyjaznej atmosferze biegnąc po zdrowie uczniowie uczcili pamięć  polskich żołnierzy walczących za wolność waszą i naszą podczas II wojny światowej. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do rodziców. Bez waszego wsparcia nie byłby możliwy  udział uczniów naszej szkoły w  tym patriotycznym wydarzeniu.

X Placówka ,,Michalina”
MKHim.AKZR