Informacje dla Rodziców

BEZPŁATNE PODRĘCZNIKI

Od 1 września 2016 r. dzieci, które pójdą do I-V klasy szkoły podstawowej oraz I-II klasy gimnazjum otrzymają bezpłatne podręczniki.

Wszystkim tym uczniom darmowe podręczniki, oraz materiały ćwiczeniowe zostaną zakupione przez szkoły z dotacji, które otrzyma gmina.

Podręczniki mają służyć trzem kolejnym rocznikom uczniów. Będą one własnością szkoły, jedynie wypożyczaną uczniom.

Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która weszła
w życie z dniem 8 lipca 2014 r., gwarantuje uczniom szkół podstawowych i gimnazjów prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, określonych w ramowych planach nauczania dla tych szkół.

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

Podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, z punktu widzenia rodziców uczniów klas I-V szkół podstawowych oraz klas I-II gimnazjów w roku szkolnym 2016/2017 będą bezpłatne.

Natomiast uczniowie klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe otrzymają dopiero w następnym roku, tzn. na rok szkolny 2017/18.

Pozostałe przedmioty

Prawo do bezpłatnego dostępu nie obejmuje podręczników do nieobowiązkowych zajęć edukacyjnych, takich jak: religia, etyka, wychowanie do życia w rodzinie oraz podręczników do zajęć dodatkowych (np. drugi język obcy w szkole podstawowej). Rodzice, tak jak do tej pory, ponoszą koszty zakupu.